Odzyskiwanie długu na własną rękę to zmora przedsiębiorców próbujących bez skutku dochodzić swoich należności. Dla wielu z nich windykacja oznacza poruszanie się w środowisku, w którym nie tylko nie mają doświadczenia, ale również są narażeni na nieczyste zagrania dłużnika. Nic dziwnego, że coraz częściej wierzyciele decydują się na skorzystanie z usług firm zajmujących się windykacją. Czym kierować się podczas wybierania partnera windykacyjnego?

Doświadczenie, które procentuje

Pierwszym parametrem jest doświadczenie rynkowe firmy windykacyjnej. Na etapie poszukiwania windykatora warto zapytać, jak długo firma świadczy tego rodzaju usługi i jaki procent należności udało jej się odzyskać dla swoich Klientów.

Specjalizacja branżowa

Niektórzy windykatorzy specjalizują się w obsłudze konkretnych sektorów. Znajomość specyfiki rynku to duży atut po stronie firmy windykacyjnej, która wie, jak poruszać się w branżowych meandrach. Doświadczenie w tej materii owocuje już na etapie badania możliwości finansowych dłużnika. Będzie także przydatne przy wyborze skutecznego komornika.

Zaczynamy od badania

Przed podpisaniem umowy windykacyjnej koniecznie należy zapytać o proponowaną przez windykatora sekwencję czynności. Każda windykacja powinna zacząć się od analizy danych o dłużniku, zbadania jego majątku i źródeł przychodów. To właśnie od nich będzie zależała szansa na ściągnięcie zobowiązania. Rzetelną firmę windykacyjną poznasz po tym, że zaproponuje nieodpłatnie taką analizę, jeszcze przed podpisaniem dokumentów. Ostrożność powinni wzbudzić windykatorzy, którzy obiecują odzyskanie długu bez wiedzy o kondycji finansowej płatnika.

Przejrzyste koszty

Na etapie podpisywania umowy windykacyjnej musisz mieć jasność, ile będzie Cię ta usługa kosztowała. Warto polegać na firmach pobierających wynagrodzenie prowizyjne od odzyskanych kwot, a nie tych proponujących opłaty wstępne, stałe czy abonamentowe. Należy również dowiedzieć się jak wygląda sprawa kosztów, jeśli zajdzie konieczność przeprowadzenia sprawy przez postępowanie sądowe i komornicze. Profesjonalne firmy windykacyjne zazwyczaj dzielą się wydatkami z Klientem – pokrywa on koszty wpisu sądowego i komorniczego, a firma windykacyjna kredytuje koszty zastępstw procesowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.indos.pl/oferta/windykacja/ – Zapraszamy!

Author

Pin It