Współczesne urządzenia opierają swoje działanie na przeróżnych zautomatyzowanych systemach. Systemy takie działają dzięki odpowiednim połączeniom czujników i innych elementów elektronicznych. Wiele systemów automatyki przemysłowej funkcjonuje poprawnie dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu poszczególnych czujników.

Czujniki magnetyczne

Czujniki magnetyczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w licznych gałęziach przemysłu. Czujnik magnetyczny to nieskomplikowane urządzenie opierające swoje działanie na dwóch elementach. Elementy te oddziałują na siebie, tworząc w ten sposób pole magnetyczne.

Można stwierdzić, że czujnik magnetyczny wykorzystuje istnienie pola magnetycznego. Na skutek wyczucia pola magnetycznego następuje reakcja czujnika. Odpowiednie wykorzystanie tej reakcji umożliwia wprawienie danego elementu w ruch.

Zastosowanie magnetycznych czujników

Z uwagi na swoją nieskomplikowaną budowę, czujniki magnetyczne sprawdzają się w wielu dziedzinach. Często wykorzystywane są do regulowania elementów sterujących w maszynach. Czujniki magnetyczne sprawdzają się nie tylko w automatyce przemysłowej. Często są wykorzystywane do wykrywania przedmiotów, sprawdzania ich prędkości oraz badanie ich ruchu.

Magnetyczne czujniki z uwagi na prostą budowę i brak skomplikowanej elektroniki znakomicie sprawdzają się podczas pracy w trudnych warunkach. Nic więc dziwnego, że coraz częściej są one wykorzystywane do detekcji przedmiotów w niesprzyjających warunkach.

Najprostsze magnetyczne czujniki znajdują zastosowanie również życiu codziennym wielu osób. Często zdarza się, że ludzie nieświadomie korzystają z tych czujników. Niejednokrotnie są one wykorzystywane do zamykania i otwierania choćby drzwi i okien. Można więc śmiało stwierdzić, że z czujników magnetycznych korzysta spora część ludzi na świecie.

Dlaczego czujnik magnetyczny cieszy się sporym uznaniem?

Czujnik magnetyczny to urządzenie o mało skomplikowanej konstrukcji. Powoduje to, że w takich czujnikach zwyczajnie nie ma się co zepsuć. Nic więc dziwnego, że są coraz chętniej wykorzystywane w układach automatyki.

Główną zaletą czujników magnetycznych jest ich duża odporność na niekorzystne warunki, takie jak choćby wysoka temperatura. Dodatkowo można bez większego problemu regulować zakres pomiarowy czujnika magnetycznego. Wystarczy zastosować inny magnes. Biorąc pod uwagę, że pole magnetyczne nie jest tłumione przez wiele materiałów, czujniki znakomicie sprawdzają się w połączeniu z innymi elementami takimi jak drewno czy plastik. Sprawia to, że czujniki magnetyczne wykorzystywane są w coraz to nowszych dziedzinach gospodarki.

Wiele nowoczesnych maszyn i urządzeń opiera swoje działanie na dobrze działających układach automatyki przemysłowej. Sprawne połączenie wszystkich układów i stworzenie jednej spójnej maszyny jest możliwe dzięki wykorzystaniu najróżniejszych czujników takich jak te magnetyczne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Przyciski pojemnościowe.

Author

Pin It