Przygoda, kontakt z naturą i pojedynek z własnymi słabościami – wszystko to sprawia, że sporty ekstremalne cieszą się coraz większym powodzeniem. Jedną z tych dyscyplin, które mają coraz szersze grono zwolenników na całym świecie, jest rafting. Co warto wiedzieć na jego temat? Gdzie panują najlepsze warunki do uprawiania tej dyscypliny?

Czym jest rafting?

Rafting to nic innego, jak spływ rwącą rzeką lub potokiem. Do uprawiania tego sportu najlepiej nadają się górskie rzeki, mogące pochwalić się wartkim nurtem i silnym prądem. Spływ w takich warunkach staje się sporym wyzwaniem, zarówno dla jednej osoby płynącej kajakiem, jak i grupy osób korzystających z większego pontonu. W tym drugim przypadku bardzo ważna staje się praca zespołowa, dzięki której można dobrze radzić sobie z zakrętami i przeszkodami znajdującymi się na trasie spływu.

Jak przygotować się do takiego spływu?

Każdy spływ kajakowy wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku raftingu ważne jest nie tylko sprzęty typu kajak czy wiosła, ale i dodatki zapewniające bezpieczeństwo. Specjalna kamizelka ratunkowa, która nie ogranicza swobody ruchów, oraz kask, który jest niezbędny na trasie pełnej przeszkód – oto podstawa, o której nie można zapominać.

Gdzie uprawiać rafting?

Lista miejsc, które sprzyjają amatorom raftingu, jest dość długa. Gdzie warto się wybrać? Oto kilka propozycji.

Rafting w Polsce

W Polsce idealne warunki do uprawiania raftingu panują w Pieninach, przez które przepływa Dunajec, chętnie odwiedzany i przez początkujących, i nieco bardziej zaawansowanych miłośników kajakarstwa. Dobre warunki do takich spływów czekają też na rzece Biała Lądecka oraz na Nysie Kłodzkiej (szczególnie w okolicach Barda). Warto też poznać Bystrzycę Dusznicką, a przede wszystkim ten fragment jej doliny, który znany jest jako Piekielna Dolina.

Gdzie jeszcze warto się wybrać?

Oczywiście rafting można uprawiać w Turcji (m.in. w kanionie Koprulu), We Francji (w kanionie Verdon) oraz na terenie Czarnogóry – kraju znanego z głębokiego kaniony rzeki Tara. Atrakcyjnym obszarem dla fanów raftingu jest też Tyrol w Austrii, znany z licznych rzek o wartkim nurcie. Na tych najbardziej zaawansowanych miłośników raftingu czeka Wielki Kanion w USA oraz Alaska, której rzeki wyróżniają się wartkim nurtem i dzikim charakterem. Niezapomnianą przygodą może się też stać spływ rzeką Sun Kosi, która przepływa przez tak fascynujący kraj, jakim jest Nepal.

Im silniejszy prąd, tym więcej emocji – to prosta zasada, którą zna każdy amator raftingu. Warto jednak pamiętać, że dyscyplina ta wymaga sporego doświadczenia, które warto zdobywać na spokojniejszych rzekach (oznaczonych symbolem ZWC), pod okiem doświadczonych kajakarzy.

Author

Pin It