Przyjemny mikroklimat i wyjątkowe efekty estetyczne to zasługa roślin w naszych domach, na tarasach balkonach i w ogrodach. Oczywiście ich pozytywne właściwości są jeszcze liczniejsze, nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużym powodzeniem, w tym miniaturowe drzewka takie jak sosna bonsai.

Drzewko bonsai – co to takiego?

Na pewno każdy spotkał się już w swoim życiu z miniaturowym drzewkiem, które rośnie w płaskiej donicy. Jego karłowata postać przybiera czasem bardzo ciekawe formy, które są szczególną ozdobą każdej przestrzeni. Drzewko bonsai może być zarówno liściaste, jak i iglaste – wszystko zależy od tego, jaka roślina zostanie poddana odpowiedniej pielęgnacji.

Drzewka bonsai wywodzą się z Chin, a ich historia jest bardzo długa. Sama nazwa oznacza właśnie karłowate drzewo w naczyniu. Aby cieszyć oko taką niezwykłą rośliną, potrzeba na do dużo czasu – karłowate drzewko o fantazyjnych kształtach wymaga długoletniej i specjalistycznej pielęgnacji. Nie każdy gatunek rośliny nadaje się do tego celu.

Jakie rośliny nadają się do uprawy bonsai?

Najlepiej do tego celu nadają się drzewa, które odznaczają się zdrewniałymi pędami. Mogą być to zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste. Najpopularniejsze są gatunki długowieczne, takie jak dęby, sosny, cisy, jałowce czy świerki. Najlepszym przykładem jest sosna bonsai, która odznacza się wyjątkowymi walorami estetycznymi.

Sosnowe drzewko bonsai jest długowieczne i może żyć nawet 700 lat, oznacza to, że może być pielęgnowane przez co najmniej kilka pokoleń. Jest to wiecznie żywe drzewko, które w wyniku właściwej pielęgnacji może mieć bardzo różne i fantazyjne kształty. Uprawa jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i przede wszystkim cierpliwości.

Bonsai sosna w domu

Sosna bonsai nie jest tanią rośliną, ale nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że wyhodowanie go zajmuje co najmniej parę lat. Z powodzeniem można również spróbować wyhodować je samodzielnie, jeśli tylko mamy na to czas i ochotę. Koniecznie także trzeba wyposażyć się w niezbędną wiedzę odnośnie pielęgnacji oraz sztuki nadawania roślinie właściwego kształtu.

Sosny bonsai mogą mieć bardzo różne kształty, które osiągają poprzez odpowiednie formowanie, tj. poprzez przycinanie, uszczykiwanie, a nawet zastosowanie drutu, który pomoże osiągnąć właściwy kształt. Do najpopularniejszych kształtów należą między innymi styl wyprostowany regularny oraz nieregularny, miotlasty, kaskadowy, uformowany przez wiatr, pochylony, bliźniaczy czy literacki. Są piękną i nietypową ozdobą każdego mieszkania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Trachycarpus fortunei.

Author

Pin It