Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z jeździectwem powinna zapoznać się z podstawowym sprzętem i akcesoriami dla konia. Jednym z nich jest czaprak – jeden z najważniejszych elementów wyposażenia konia. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą? Sprawdź!
Jaką funkcje spełnia czaprak?
Czaprak na pierwszy rzut oka przypomina nieco niewielki pled, który umieszcza się między siodłem a skórą zwierzęcia. Czapraki wykonane są zazwyczaj z pianki poliuretanowej lub owaty poliestrowej (wnętrze) oraz tkaniny poliestrowej, bawełnianej albo alcantary. Jego powierzchnia zazwyczaj jest pikowana, a obrzeża starannie wykończone elegancką lamówką. Czaprak spełnia bardzo ważną rolę: zapewnia zwierzęciu komfort podczas intensywnych treningów. Materiałowe czapraki doskonale wchłaniają pot, zapobiegają powstawaniu bolesnych otarć i odparzeń na skórze konia oraz amortyzują wstrząsy. Ponadto, dzięki niemu znacznie łatwiej utrzymać siodło w nienagannej czystości. W ustabilizowaniu czapraka pomagają specjalne nylonowe taśmy.
Jaki czaprak będzie najodpowiedniejszy?
Jednoznaczne wskazanie idealnego czapraka jest niemożliwe. To, jaki model sprawdzi się w danym przypadku, zależy przede wszystkim od typu siodła. Ze względu na przeznaczenie, czapraki podzielić możemy na kilka typów: wszechstronne o prostokątnym kształcie, ujeżdżeniowy o kwadratowym kształcie, skokowy o kształcie tzw. łezki, wszechstronny/skokowy oraz czaprak wszechstronny/ujeżdżeniowy. Z kolei ze względu na użytkowanie wyróżniamy czapraki do jazdy klasycznej, jazdy westernowej, pady do jazdy na oklep oraz pady pod pasy do lonżowania.