Liczba rozwodów, w przeciwieństwie do liczby zawieranych małżeństw, z roku na rok wzrasta. Polska nie jest tutaj wyjątkiem. W tamtym roku decyzję o zakończeniu formalnego związku podjęło ponad 50 tysięcy par. Czy złożenie pozwu rozwodowego musi być początkiem wyczerpującego, ciągnącego się latami postępowania? Niekoniecznie! Wbrew pozorom uzyskanie „szybkiego rozwodu” jest możliwe. Co możesz zrobić, aby maksymalnie usprawnić ten niełatwy proces? Sprawdź!

Rozwód bez orzekania o winie

Na stosunkowo szybkie rozwiązanie małżeństwa mogą liczyć osoby wnioskujące o rozwód bez orzekania o winie. Jeśli byli partnerzy są zgodni w kluczowych dla sądu kwestiach, takich jak podział majątku czy opieka nad dziećmi, a żadna osoba nie czuje się szczególnie pokrzywdzona przez współmałżonka, warto zdecydować się właśnie na tę formę rozwodu. Osoby wnoszące o rozwód z orzeczeniem o winie drugiej strony muszą liczyć się z koniecznością udowodnienia swojej krzywdy, co wiąże się ze składaniem wyczerpujących zeznań, zbieraniem opinii biegłych i przesłuchiwaniem świadków. Tego typu sprawy mogą ciągnąc się nawet latami.

Rzetelność

Rozwód wymaga skompletowania ogromu dokumentów i częstych kontaktów z urzędami. Brak ważnego załącznika, przegapienie terminu złożenia wniosku, zapomnienie o rozprawie czy błąd w pozwie skutkuje opóźnieniem całej procedury. Ważne jest, aby dopilnować wszystkich formalności i przestrzegać wyznaczonego harmonogramu.

Pomoc prawnicza

Dla większości rozwodzących się osób poradzenie sobie z ogromem obowiązków i zapoznanie się z przepisami jest trudną misją. Obciążenie psychiczne i stres nie ułatwiają odnalezienia się w nowej sytuacji. Nieocenioną pomocą na każdym etapie postępowania, począwszy od przygotowania pozwu, po dopełnienie ostatnich formalności po  usłyszeniu wyroku, będzie doświadczony, zaufany prawnik. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji. 

Author

Pin It