Certyfikat ISO 9001 – według słów specjalistów – ma być czymś bez czego nie można się obyć, jeśli chodzi o współczesne zarządzanie firmą. Czy tak faktycznie jest? Każdy powinien osądzić to już według własnych preferencji. Warto jednak sprawdzić skąd wzięło się ISO 9001 i gdzie tak naprawdę tkwi fenomen.

Zarządzanie jakością w dawnych czasach

Może dla wielu osób być dużym zdziwieniem to, że zarządzanie jakością ma swój początek w …kodeksie Hammurabiego, który swój początek miał ok. 1772 roku. To właśnie wtedy osoby jakie nie dopilnowały jakości chociażby powstających budynków, karane były śmiercią. Nie może to dziwić, ponieważ zawalający się budynek mógł doprowadzić do śmierci wielu osób. Może w tamtych czasach nie mówiło się tak dosłownie o zarządzaniu jakością, ale to tak naprawdę stanowiło podstawę do tego, aby dzisiaj wyprowadzić działania takich firm, jak DJB doradztwo, jakie są w stanie zorganizować audyt ISO 9001

Zakłady produkcyjne Ford

Chociaż tak naprawdę to dopiero w 1910 roku w zakładach produkcyjnych Forda postanowiono oddzielić zarządzanie funkcję kontroli jakości od produkcji. To właśnie wtedy po raz pierwszy została zatrudniona ekipa, której celem finalnie było sprawdzanie jakości produkcji. Już ponad sto lat temu do pojęcia jakości, zarządzania tym procesem podchodziło się w sposób zupełnie inny. Co prawda, jeszcze wtedy audyt ISO 9001 nie był tak sprawnie organizowany, ale wszystko szło w jak najlepszym porządku do tego, aby systemy zarządzania jakością były jednak zdecydowanie lepsze. 

Wiek XX

Jednak to dopiero w XX wieku zaczęto na poważnie używać takich sformułowań jak ISO 9001 i obowiązujące certyfikaty. To właśnie wtedy też zrozumiano, że jakość to nie tylko zyski. To także ciągła chęć dążenia do tego, aby ulepszać swoją własną firmę, która w ten sposób zyska w oczach konsumentów – niezależnie od tego z jaką dokładnie branżą ma się do czynienia.

W 1959 roku, w Stanach Zjednoczonych została opracowana pierwsza norma, której nazwa brzmiała MIL-Q-9858, przedstawiająca system zapewnienia jakości. Jednak dopiero wiele lat później pojawiło się ISO 9001:2008 „System zarządzania jakością – Wymagania” oraz norma ISO 9004:2009 „Zarządzanie mające na celu osiąganie trwałego sukcesu organizacji – Podejście poprzez zarządzanie jakością”, które do dnia dzisiejszego wykorzystywane są nie tylko w branży produkcyjnej, ale także usługowej, podnosząc działania różnych przedsiębiorstw.

 

Author

Pin It