Wyjazd za granicę do pracy to dzisiaj chętnie podejmowane wyzwanie. W przeciwieństwie do trendu sprzed kilkunastu lat wyjeżdżamy jednak na stałe, wiążąc swoje życie z emigracją. Decydując się na wyjazd do Niemiec pamiętajmy o tym, jak istotne jest dopełnienie formalności związanych z pracą. Rozliczenie dochodu z Niemiec jest jednym z najważniejszych zagadnień. Jak rozliczyć się prawidłowo?

Rozliczenie dochodu z Niemiec – gdzie się rozliczyć?

Praca w Niemczech kojarzona jest przede wszystkim z pracą sezonową oraz pracą w trybie zmianowym. Obecnie zmienia się jednak struktura wiekowa i pracownicza Polaków, którzy decydują się na emigrację. Obecnie do Niemiec wyjeżdża coraz więcej specjalistów z takich branż jak IT czy automotiv. Czekają na nich nie tylko dobrze płatne stanowiska pracy, ale też zatrudnienie w firmach, które kładą nacisk na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. W praktyce oznacza to, że pracownicy mogą korzystać z licznych i bezpłatnych szkoleń i kursów. Na pracowników czekają również liczne benefity – dodatki socjalne, możliwość wyjazdów w formie delegacji. 

Podejmując legalne zatrudnienie na terenie Niemiec pamiętajmy o tym, że konieczne będzie rozliczenie dochodu z Niemiec. Rozliczenie podatkowe możemy wykonać tradycyjnie, na papierze, lub też wysłać deklarację przez Internet –  druga opcja to niewątpliwa oszczędność naszego czasu. 

Jak wygląda rozliczenie dochodu z Niemiec?

Prawidłowe rozliczenie dochodu z Niemiec wykazuje nasze przychody w danym roku pracowniczym. W przypadku Niemiec możliwe jest rozliczenie nawet do czterech lat wstecz! Kiedy nasz dochód pochodzi zarówno z Niemiec, jak i z Polski konieczne jest rozliczenie się w obu krajach. Pamiętajmy również o tym, że wnioskując o zwrot podatku z Niemiec musimy rozliczyć się w Polsce!

Author

Pin It