Wiosenne porządki dobrze przeprowadzić nie tylko w środku, ale również na zewnątrz domu. Warto zadbać o wygląd ogrodu, jak i o rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe. Dowiedz się, w jaki sposób i jak często należy je czyścić, aby zachowały estetyczny wygląd i pełną funkcjonalność na lata.

Żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne – zalety

Osłony okienne, takie jak rolety zewnętrzne, posiadają wiele praktycznych zalet. Wpływają na komfort przebywania we wnętrzu poprzez chronienie go przed zbytnim nasłonecznieniem. Dodatkowo stanowią zabezpieczenie dla posiadłości, w szczególności dotyczy to rolet antywłamaniowych. Pełnią one również rolę izolacji termicznej – latem zapewniają chłód, a zimą gwarantują utrzymanie ciepła w środku. 

Jak dbać o rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe?

Aby zewnętrzne osłony okienne mogły pełnić swoją funkcję, konieczne jest właściwe dbanie o nie. Rolety i żaluzje, które znajdują się na zewnątrz, są narażone na działanie takich czynników atmosferycznych, jak grad, wiatr, śnieg, deszcz i mróz. Są one wykonane z wytrzymałych materiałów, które nie powinny się zniszczyć pod ich wpływem. Konieczne jest jednak regularne czyszczenie osłon. Drobne zanieczyszczenia, kurz i pył mogą zakłócić pracę mechanizmu sterującego, a także negatywnie wpłynąć na wygląd rolet lub żaluzji.

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Do czyszczenia rolet zewnętrznych nie jest potrzebny specjalny sprzęt ani umiejętności. Można to bez problemu zrobić samodzielnie z wykorzystanie przyrządów, jakie posiada się w domu. Wystarczy wilgotna szmatka, którą należy dokładnie przetrzeć wszystkie części rolety. W ten sposób można pozbyć się kurzu, który zakłóca pracę rolety. Czynność tą należy powtarzać do całkowitego oczyszczenia konstrukcji. Zaleca się unikać przy tym szczotek o twardym włosiu i silnych detergentów, które uszkodziłyby strukturę rolety.

Jak czyścić żaluzje fasadowe?

Czyszczenie żaluzji fasadowych jest równie łatwe, co czyszczenie rolet zewnętrznych. W tym przypadku również nie potrzeba nic poza szmatką lub miękką szczotką i odrobiną wody. Lepiej nie przesadzać z jej ilością, aby podczas czyszczenia nie powstały zacieki. Pierwszym krokiem jest ustawienie lameli w pozycji pionowej i przetarcie ich wszystkich. Następnie należy je przestawić tak, aby móc wyczyścić drugą stronę i powtórzyć tę czynność. Po oczyszczeniu lameli koniecznie trzeba także zadbać o rurę nawojową i system sterujący. 

Jak czyścić żaluzje i rolety zewnętrzne – problematyczne zabrudzenia

Nie we wszystkich przypadkach wystarczają domowe sposoby czyszczenia rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych. Może zdarzyć się tak, że system sterujący nie działa tak, jak powinien przez żwir lub kurz, który dostał się do jego wnętrza. Wtedy konieczne jest wyczyszczenie rolety za pomocą sprężonego powietrza. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy serwisantów, którzy dysponują sprzętem pozwalającym dokładnie wyczyścić każdy rodzaj osłon okiennych. 

Aby rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe mogły jak najdłużej pełnić swoją funkcję, warto wybierać modele najwyższej jakości, jak te dostępne w sklepie Rolety-Żaluzje-Katowice.pl. Odpowiednie dbanie o nie da pewność, że będą doskonale wyglądać przez długie lata.

Author

Pin It nstam.org zobacz wiecje dge-o-rama.com